Kontakt : heavymetalmajster@gmail.com

czwartek, 21 września 2017

Budowa drewutni krok po kroku


Budowa drewutni krok po kroku 

Nasz dom ogrzewany jest na dwa sposoby piec gazowy + kominek z płaszczem wodnym ale o tym może innym razem. Dla niewtajemniczonych producenci zalecają palenie w kominku drewnem sezonowanym minimum 2 lata. Najporściej mówic im bardziej suche drewno tym lepiej. Drewno najlepiej schnie jeśli ma zadaszenie i przewiew o czym przekonałem sięzeszłej zimy kiedy cały metr sześcienny zawilgł w garażu, w którym tego przewiewu niestety nie było. By uniknąć tego w przyszłości postanowilem wybudować drewutnię. Na początku był plan kupna jednak ceny moim zdaniem są zbyt wysokie w stosunku do rozmiarów, a przy dostępie do drewna i sklepów budowlanych oraz odrobinie sprytu można samemu zbudować drewutnie takich rozmiarów jakie będziemy chcieli. 

Budowa i remont - wybierz na Ceneo.pl

RADA : Im większa drewutnia tym lepiej ponieważ zawsze możemy kupić drewno mokre do cięcia i sami je szuszyć. Za dwa sezony będzie jak znalazł, a zapłacimy za mokre nawet 50 % taniej.


Moja drewutnia w założeniu miała pomieścić około 6 m3 drewna. 

Od czego zacząć ? 

Powinniśmy na początku przemyśleć jaki kształt będzie miała nasza drewutnia i jakie będzie miała rozmiary ja wybrałem klasyczny dach dwuspadowy. Kolejna sprawa to czym będzie pokryty dach ? Deska, gont, papa? a może blachodachówka. Ja wybrałem deskowanie + gont. 

Kiedy znamy już wymiary warto policzyć ile mniej więcej materiału będziemy potrzebować na budowę. Najdroższe będzie drewno więc na samym początku najlepiej to skalkulować w oparciu o ceny na lokalnym tartaku. Na pewno będą nam potrzebne kantówki i deski. 

Moja drewutnia ma nastepujące wymiary : 4,30 m długości , 1,10 m szerokości i 2,4 m wysokości.

Budowę najlepiej zacząć od przygotowania podłoża i wypoziomowania go w tym celu mozemy albo montować kantówki do ziemi albo tak jak ja ułożyć cała kontrukcję na bloczkach betonowych, cegłach. Podniesienie konstrukcji pozwoli ochronić ją przed wilgocią z ziemi. 


Po wstępnym wypoziomowaniu należy wybrac sposób łączenia kantówek oraz liczbę poprzeczek, ja zdecydowalem się łączyć je za pomocą blaszek dostępnych w każdym sklepie budowlanym (1,5 do 3 zł) w zależności od sztuki. Mocować do belek możemy je za pomocą gwoździ lub wkrętów. 


W początkowy etapie budowy konstrukcji najlepiej często korygować poprawność poziomy tak by potem nam się to nie "rozjechało" później jak już będą sciany i konstukcja dachu nie trzeba będzie tek sprawdzać. 

Po zmontowaniu podłogi możemy przystąpić do budowy szkieletu czyli ścian i "sufitu" w moim przypadku musialem w pierwszej kolejności zrobić tylne ściany ponieważ docelowo drewutnia będzie przylegać do garażu, który widać na zdjęciu. 


Konstrukcje na czas montażu desek i słupków pionowych odstawiłem od ściany malując przy tym deski z tyłu impregnatem. Uwaga jeśli ktoś bardzo ceni sobie walory estetyczne to malując zwróccie uwage na zacieki tak by nie powstały takie jak u mnie bo potem trudno będzie je zamalować. Trochę był to błąd z mojej strony i dodatkowa praca ale ostatecznie udało się je zczyścić. Druga sprawa jest taka, że i tak będzie zasłaniać te deski drewno w drewutni.

Budowa drewutni wchodzi w następną fazę czyli słupki pionowe. Montując je warto zastosować blachy mocujące możliwie z każdej strony słupka oraz również sprawdzać pion podczas montażu.


Jak widać na zdjęciu poniżej dobry pomocnik przy robocie to podstawa :)




Następnym etapem konstrukcji będzie spięcie góry w podobny sposób tak jak robiliśmy to z podłogą, tak by przejść do montażu deskowania po bokach. 



Teraz w zależności od naszego widzimisię możemy albo deskować całą konstrukcję albo zabierać się za dach. Ja całość odeskowałem i zrobiłem szkielet dachu. 


Złośliwym od razu odpowiadam, że całość będzie malowana jeszcze dwa razy pod koniec budowy :) Najpierw wolałem się skupić na skończeniu całości, a miejsca, które mogłem pomalować na samym końcu zostawiłem własnie na finisz budowy. 


Kolejnym etapem dość skompilkowanym będzie montaż poprzeczek, które będą trzymać konstrukcje dachu. Ja postanowiłem zrobić 5 szt tak by było do czego montować deski. Najtrudniej jest wykonać pierwszą poprzeczkę, która później posłuży nam za wzór. Poprzeczki najlepiej wykonac z mniejszych kantówek wczesniej impregnowanych lub pomalowanych y mnie był wymiar 4x6. Ważne! Poprzeczki muszą w obu miejscach przylegać do kantówki u góry (zaznaczone na zdjęciu na czerwono)


W tych miejscach należy zrobić zacięcie tak by poprzeczka "naszła" na naszą kantówkę i dzięki temu będzie można przykręcić ją.

Jak wymierzyć poprzeczki ? 

Najlepiej przy użyciu ołówka i ścisku stolarskiego. Pierwsza sprawa to decyzja jak długie muszą być te poprzeczki (jak długi będzie dach z przodu i z tyłu drewutni) jeśli już wiemy docinamy dwie takie poprzeczki i mierzymy przykładamy na szczycie drewutni. (rysunek poniżej)


Kantówki u góry łapiemy ściskiem następnie ustalamy jaki kąt nachylenia dachu nam pasuje. Jeśli ustalimy właściwy to zaznaczyamy miejsca gdzie zrobimy zacięcia tak by poprzeczka przylegała do krokwi oraz zaznaczamy na szczycie poprzeczki jaki kąt zostanie. Następnie wystarczy skręcić te dwie strony tak by powstała poprzeczka w kształcie dachu i zrobić kolejne 4 szt na wzór. 

Ważne !

W zewnętrznych poprzeczkach musimy dodatkowo dokonac zacięć na szczytach tak by kantówki "weszły w siebie " wycinamy częśc z jednej i część z drugiej. W przypadku środkowych poprzeczek wystarczy skęcić dwie przyłożone do siebie. 



Mając szkielet dachu możemy przystąpić do deskowania, a następnie do układania gontu. 
Deski możemy montować za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ja wybrałem wkręty bo jest znacznie wygodniej.



Na takim etapie robót pomocnik padł więc zostałem sam :) 


Pozostaje zamontować gont. (postaram się zrobić kiedyś osobny wpis o układaniu gontu) 


Opcjonalnie (może kiedyś najdzie mnie wena to zaktualizuje wpis) możemy zrobić rynny i obróbki blacharskie. Jak na razie drewutnia stoi na dworze od lipca i nawet pomimo ostrych opadów woda nie dostaje się do środka. 




Przybliżone koszty i czas wykonania :

Drewno (zakupione w tartaku ) - około 650 zł
Farba - 30 zł
Metalowe łączniku do belek - około 70 zł
Gont - około 150 zł

Reasumując drewutnia takich rozmiarów to koszt około 900 do 1000 zł jednak zmieścimy w niej około 6 m3 drewna czyli całkiem sporo.

Budowa i remont - sprawdź na Ceneo



Czas wykonania :

Przyda się ktos do pomocy przy takiej konstrukcji więc myślę, że w dwie osoby jest to kwestia 2 -3 dni. 





2 komentarze:

  1. Wg tych wymiarów jakie podałeś to trochę więcej wychodzi jak 6m3 chyba że do samej góry nie układasz (trochę wysoko)

    OdpowiedzUsuń